Történelmünk dióhéjban

A mi történetünk 1950-ben kezdődik. Időben és térben távol Veszprém megyétől, Angliában Lincolnshireben. Arthur Troop élt ott, aki a II. világháború borzalmai után úgy érezte, hogy a munkája és a minden napjai könnyebbek, ha barátok veszik körül. Barátok, akik segítenek, ha szükség van rá, akikre minden helyzetben számíthat, akikkel megoszthatja gondolatait, akik megértik érzéseit.

Barátai voltak Angliában, Franciaországba, Hollandiában, Németországban. Nyitott szívű, érdeklődő ember volt, szívesen levelezett, barátai lettek a távoli kontinenseken is. Rendőr őrmesterként kevés lehetősége adódott, hogy szakmai utakon ismerkedhessen más országok rendőri munkájával és rendszerével, de a barátai révén minden őt érdeklő témakörben segítséget kapott. 

Barátai szívesen fogadták otthonaikban, barátokkal kicserélve szakmai tapasztalatait, sokat tanult.

Úgy érezte ezt a lehetőséget a kollégáinak is meg kellene ismerniük. Egy olyan országhatárokon átnyúló szervezetről álmodott, amelyben nincsenek különbségek rendfokozatra, nemre, vallásra, fajra, színre tekintettel, csak a tiszta barátság van, amely a világ bármely pontján dolgozó, nap, mint nap, ugyanolyan kihívás elé néző rendőröket csatornaként összekötheti, a közös emberi értékek felismerése mellett szakmai tapasztalatcserét, támogatást biztosít. 

A barátai segítségével és hihetetlen elkötelezettséggel, sok munkával 1950. január 1-én meglapította a Nemzetközi Rendőr Szövetséget, az IPA-t.

El kellett telnie még majdnem fél évszázadnak, amíg a vasfüggönnyel megosztott Európa keletebbik felében is a változás kaput nyithatott az addigra már 50 tagországot és világszerte több százezer tagot számláló nemzetközi baráti szövetségnek. 

Dr. Papp Csaba, egyike volt azoknak a keveseknek, akik rendőrként, Németországban tanulhattak a 80-as évek végén. Németország addigra az IPA legnagyobb taglétszámot számláló szekciója lett. Csaba évfolyamtársai, barátai megismertették vele a nagy lehetőségeket biztosítani képes IPA szellemiséget. Az elvek Csaba személyiségéhez – aki nyitott, önzetlen és közösségi ember volt- nagyon közel álltak, hazatérve, a rendőri vezetőkhöz fordult, akik szintén meglátták e szervezetben rejlő előnyöket. Dr. Bartalus Antal, akkori főkapitány, 15 éve a Veszprém Megyei IPA szervezet tiszteletbeli elnöke, minden segítséget megadott az induláshoz. 

Csaba nagy lelkesedése és kitartása eredményeként 36 fő lépett be társult tagként az osztrák Steiermarki IPA Szervezetbe 1990-ben. Hubert Holler napi segítséget adott az egyesület veszprémi megalapításához. 1991 decemberére Magyarország végigjárta kötelező előkészítő folyamat minden lépcsőjét és felvételt nyert 51. tagállamként- a volt szocialista országok közül elsőként- a nemzetközi szervezetbe. 

Megalakult a Magyar Szekció, melynek Csaba alelnöke lett. Sajnos 1992 májusa megtörte lendületét és egy tragikus autóbalesetben életét vesztette 35 évesen.

A szervezet építését dr. Barbarics Tamás vette át, akivel 200 főre nőtt a tagok létszáma, számos hagyomány született és külső-belső kapcsolat épült. A Veszprém Megyei IPA Szervezet munkáját megismerte a főkapitányság, a kapitányságokon szerveződő csoportokon keresztül a megyei városok, és rendezvényeink kapcsán megtaláltuk helyünket Veszprém város és megye civil szervezetei között. 

Magyarországon sorra alakultak a szervezetek, mi közös programok szervezésével jártuk be hazánk különböző tájegységeit, építettünk kapcsolatokat tagjaink számára.

Az IPA megnyitotta a külföldi utazások, tapasztalatcserék lehetőségét is. Baráti, majd „szerződéses” jó kapcsolat épült ki Aalen, Bayreuth szervezeteivel. Igyekeztünk a szomszédos országokkal is együttműködni. 

Tamás, szervezetünk akkori elnöke, a Magyar Szekció alelnökeként képviselte országunkat a nemzetközi IPA konferenciákon, amely újabb ismerősöket, kapcsolatépítést eredményezett.

Horváth Endre lett 1998-ben szervezetünk elnöke, aki tevékenységével megerősítette a Veszprém Megyei IPA Szervezet taglétszámát és kapcsolatrendszerét. Új barátokra találtunk Svájcban, Szlovéniában, San Marinóban és folytattuk a magyarországi kapcsolataink ápolását. 

2000-től a jelenlegi vezetőség munkáját dicséri a szervezet elismertsége. Az elmúlt években is folytattuk elődeink jó gyakorlatát és nagy hangsúlyt helyeztünk a tagság igényinek kiszolgálására. 

Programjainkkal a hazai és külföldi szakmai tapasztalatok megismerését, az egyre nagyobb leterheltség mellett dolgozó állomány tartalmas kulturális és rekreációs kikapcsolódását célozzuk meg. Nyelvtanfolyamokat szerveztünk, hogy segítsük az egységesülő európai  ismeretek könnyebb befogadását, a közös munkát. 

Új kapcsolataink születtek Hollandiában, Belgiumban. Barátokra leltünk a Nottinghamban, a németországi Bottropban, a romániai Galatiban. 

Megtanultuk, hogy a veszprémi IPA tagjaink, az immár 350 000 tagot számláló nemzetközi szervezet 60 tagországában számíthatnak segítségre, találhatnak barátokat, akik szívesen töltik el velük szabadidejüket, osztják meg tapasztalataikat, mutatják be rendőrségi feltételrendszerüket. 

Megtanulták a nemzetközi szervezet 60 tagországában, hogy Veszprém megye Magyarország  legszebb megyéjeként nemcsak földrajzi adottságai, hanem az itt élő IPA tagok lelkesedése, barátsága, segítőkészsége miatt is vonzó hely, sokan megfordultak nálunk, megismertek minket és rendszeres visszajönnek. 

Végezetül elmondhatjuk, hogy az elmúlt közel 30 évben Veszprém megyében megerősödött az IPA szervezet, ma az alapító tagjaink büszkén tekintenek vissza arra a munkára, amit elvégeztek, az új belépők meglátják a nemzetközi szervezet által nyújtott nagyszerű lehetőségek értékét és munkájukkal segítik a szervezetet, hogy az elkövetkező évek  tovább öregbítsék a hírnevét.

Mellékeltek:

Civil beszámoló

Eibiswaldi túra

Hatályos Ptk.